A A A
Home site Contact SiteMap Administracja
  tel/fax: 62 736 10 27
Działy tematyczne
Strona główna Równouprawnienie
Równouprawnienie

Eurocentrum realizuje szereg działań związanych z wzmocnieniem równości szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy m.in. szkolenia, warsztaty, wsparcie grupowe, kampanie informacyjne, doradztwo w szczególności z zakresu:

  • równouprawnienia na rynku pracy;
  • zwiększenia równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym;
  • przełamywania stereotypów związanych z płcią, zapobiegania dyskryminacji.

Organizujemy również lekcje i warsztaty europejskie dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z zakresu obszarów działania UE, w tym równości kobiet i mężczyzn. Wsparcie to realizowane jest przez funkcjonujący przy Eurocentrum - EUROPE DIRECT Ostrów Wielkopolski.

 Celem organizowanych form wsparcia jest:

  • zwiększenie udziału w rynku pracy kobiet, zwłaszcza mieszkających na obszarach wiejskich;
  • zwalczanie stereotypów związanych z płcią oraz zapobieganie i zwalczanie konkretnych form przemocy ze względu na płeć w systemach zatrudnienia, kształceniu i szkolnictwie, w tym molestowania seksualnego, nadużyć wobec kobiet określanych jako europrzestępstwo w rozumieniu art. 83 ust. 1 TFUE
  • rozwój i wdrażanie zrównoważonego życia zawodowego i prywatnego w tym zwalczanie stereotypów związanych z płcią w odniesieniu do dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi między męzyznami i kobietami oraz wspieranie większego zaangażowania mężczyzn w obowiązki opiekuńcze;
  • podnoszenie świadomości i mobilizowanie do działań służących rozwiązaniu problemu segregacji płciowej na rynku pracy oraz likwidowania różnic w wynagrodz ze względu na płeć lub niepełnosprawność:
  • przeciwdziałanie problemowi feminizacji, ubóstwa.

Kontakt:

Martyna Plewińska
tel. 62 736 10 27
e-mail: m.plewinska@euro.ctiw.pl


styczeń 2025

Wchodzą w życie nowe przepisy UE mające poprawić równowagę płci w organach spółek

Dyrektywa o równowadze płci w organach spółek ma być stosowana od końca 2024 r. i ma zapewnić bardziej zrównoważoną reprezentację płci w organach spółek giełdowych we wszystkich państwach UE.

Dla dużych spółek giełdowych w UE dyrektywa wyznacza cel 40 proc. niedostatecznie reprezentowanej płci wśród dyrektorów niewykonawczych i 33 proc. wśród wszystkich dyrektorów.

Termin transpozycji przez państwa członkowskie minął 28 grudnia 2024 r., a przedsiębiorstwa muszą osiągnąć wyznaczone cele do 30 czerwca 2026 r.

Udział kobiet w organach spółek wynosi średnio 34 proc. w UE. Od 2010 r. liczba kobiet w organach spółek wzrosła w większości państw członkowskich UE, ale utrzymują się różnice w dynamice postępów, a w niektórych państwach członkowskich wskaźnik pozostaje na tym samym poziomie. W 2024 r. kobiety stanowiły 39,6 proc. członków w największych spółkach notowanych na giełdzie w krajach, w których obowiązują wiążące parytety płci, w porównaniu z 33,8 proc. w krajach, w których zastosowano środki miękkie, i zaledwie 17 proc. w krajach, w których nie podjęto żadnych działań.

Jasne cele reprezentacji płci i przejrzystość powołań członków

Państwa członkowskie miały dokonać transpozycji przepisów dyrektywy do prawa krajowego, w tym następujących zasad:

  • Szczególne wiążące środki dotyczące procedury selekcji dyrektorów na podstawie przejrzystych i neutralnych płciowo kryteriów.
  • Zasada preferencji w przypadku kandydata należącego do niedostatecznie reprezentowanej płci – w przypadku kandydatów różnych płci o równych kwalifikacjach.
  • Ujawnienie kryteriów kwalifikacji na wniosek niewybranego kandydata.
  • Indywidualne zobowiązania spółek giełdowych do osiągnięcia równowagi płci wśród dyrektorów wykonawczych.
  • Sprawozdawczość na temat składu organów i przeszkód w realizacji celu dyrektywy, w stosownych przypadkach, oraz działań podjętych w celu pokonania tych przeszkód.
  • Skuteczne, proporcjonalne i odstraszające kary dla spółek, które nie wywiązują się z obowiązków w zakresie przejrzystego wyboru i sprawozdawczości. Kary są określane przez państwa członkowskie i w razie potrzeby mogą obejmować grzywny lub unieważnienie powołania zakwestionowanych dyrektorów.
  • Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie również do publikowania wykazu spółek, które osiągnęły cele w zakresie równowagi płci, a także do wyznaczenia co najmniej jednego organu odpowiedzialnego za promowanie, analizę, monitorowanie i wspieranie równowagi płci w organach spółek.

Co dalej?

Komisja zapozna się z powiadomieniami państw członkowskich o środkach transpozycji i sprawdzi, czy środki te prawidłowo transponują przepisy dyrektywy. Komisja może wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko państwom, które nie zgłosiły transpozycji lub nie dokonały prawidłowej transpozycji dyrektywy. Przez cały okres transpozycji Komisja pomagała państwom członkowskim prawidłowo transponować dyrektywę, między innymi podczas warsztatów i konsultacji dwustronnych.

Kontekst

Ze specjalnego badania Eurobarometr z 2024 r. na temat stereotypów związanych z płcią wynika, że obywatele UE zasadniczo popierają równość płci jako korzystną dla wszystkich. Odnotowano postępy, jeśli chodzi o twierdzenie, że mężczyźni również korzystają z równouprawnienia – zgodziło się z nim trzy czwarte respondentów. 55 proc. obywateli UE opowiada się za wprowadzeniem środków mających na celu przezwyciężenie niedostatecznej reprezentacji kobiet w procesach decyzyjnych.

W całej UE kobiety stanowią 34 proc. członków organów (rad nadzorczych i zarządów) największych spółek notowanych na giełdzie. Wskaźnik Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) dotyczący wzmocnienia pozycji kobiet w procesie podejmowania decyzji gospodarczych był w 2024 r. na poziomie 57,6 (na 100), czyli o 2,9 punktu procentowego wyżej niż w 2023 r.

Działania ustawodawcze mające rozwiązać problem braku równowagi płci nadal przyczyniają się do postępów, a z dowodów wynika, że nierównowaga płci jest ponad dwukrotnie większa w krajach, które nie podjęły żadnych istotnych działań w porównaniu z krajami, które wprowadziły środki. Kraje, w których obowiązują parytety, mają najwyższy odsetek kobiet w organach spółek giełdowych.

Komisja przedstawiła wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie równowagi płci w organach spółek w listopadzie 2012 r. Po dziesięciu latach debaty Parlament Europejski i Rada osiągnęły porozumienie polityczne w czerwcu 2022 r. Termin transpozycji przepisów dyrektywy upłynął dwa lata później, tj. 28 grudnia 2024 r.

Aby wykorzystać postępy osiągnięte w ramach strategii na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025, Komisja przyjmie w przyszłym roku plan działania na rzecz praw kobiet, aby jeszcze bardziej wzmocnić swoje zaangażowanie na rzecz Unii równości i stworzyć podstawy do wzmocnienia praw kobiet i pozycji kobiet na rynku pracy i na stanowiskach kierowniczych.

Więcej informacji

Dyrektywa o równowadze płci w organach spółek

Działania UE na rzecz promowania równowagi płci w procesie decyzyjnym – Komisja Europejska

Specjalne badanie Eurobarometr 545 na temat stereotypów związanych z płcią

Postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego

Wskaźnik równouprawnienia płci w 2024 r.

Strategia na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025

Źródło: Komisja europejska


 

grudzień 2024

Cyberprzemoc wobec kobiet: czym jest i jak jej zapobiegać?

Nękanie i cyberprzemoc to problemy, z którymi kobiety często spotykają się w internecie. Parlament Europejski szuka sposobów, aby przeciwdziałać tym formom przemocy.

Czym jest cyberprzemoc?

Przemoc może przybierać wiele form, nie tylko fizyczną. Przemoc psychiczna jest równie szkodliwa - może to być np. przymus, zniesławienie, obelgi słowne lub nękanie i mieć miejsce na żywo lub online.

Rosnący zasięg internetu, szybkie rozprzestrzenianie się technologii komunikacji cyfrowej oraz korzystanie z mediów społecznościowych doprowadziły do tego, że cyberprzemoc wobec kobiet i dziewcząt to rosnący problem na całym świecie.

Cyberbullying, czyli nękanie w internecie, może obejmować otrzymywanie niechcianych i/lub obraźliwych e-maili, wiadomości tekstowych lub wideo o charakterze seksualnym, a także bycie celem obraźliwych i/lub nieodpowiednich zachowań na portalach społecznościowych.

Technologie deepfake, które umożliwiają podszywanie się pod kogoś - kopiowanie głosu, twarzy, ciała lub działania - są szczególnym problemem. Ta technologia jest używana głównie przeciwko kobietom - szczególnie do tworzenia spreparowanych zdjęć nagich osób bez ich zgody.

Tego rodzaju ataki mogą mieć poważne długoterminowe konsekwencje dla ofiar i wiązać się ze znacznymi kosztami dla społeczeństwa, ponieważ mogą zniechęcać kobiety do większej aktywności w życiu publicznym i politycznym.

Badanie Eurobarometru z 2024 r. pokazuje, że większość mieszkańców UE nie zgadza się ze stwierdzeniem, że cyberprzemoc może być uzasadniona. Około trzy czwarte respondentów twierdzi, że jeśli kobiety dzielą się swoimi opiniami w mediach społecznościowych, nie oznacza to, że powinny akceptować seksistowskie, poniżające lub obraźliwe odpowiedzi.

Badanie przeprowadzone przez Agencję Praw Podstawowych UE w 2014 r. wykazało, że jedna na dziesięć kobiet w Unii Europejskiej doświadczyła cyberprzemocy od 15 roku życia.

Przemoc w internecie wobec kobiet w polityce

Kobiety są nadal niedostatecznie reprezentowane w krajach UE na wszystkich szczeblach podejmowania decyzji politycznych, a także w partiach politycznych. Przyczyny tej sytuacji są złożone, ale jednym z powodów jest przemoc wobec kobiet aktywnych politycznie na żywo i online, która może skłaniać kobiety do zastanowienia się dwa razy przed rozpoczęciem kariery politycznej.

Kobiety w świecie polityki, dziennikarstwa i obrony praw człowieka w UE spotykają się z większym poziomem nadużyć publicznych w świecie cyfrowym niż mężczyźni. Ataki i nadużycia wobec kobiet w polityce są szeroko rozpowszechnione w internecie, ponieważ są anonimowe, docierają do dużej grupy odbiorców i mają na celu uciszenie ofiar.

Nowe przepisy UE w celu zapobiegania cyberprzemocy wobec kobiet

W kwietniu 2024 r. Parlament przyjął pierwsze w historii unijne przepisy dotyczące zwalczania przemocy wobec kobiet. W dyrektywie wzywa się do zaostrzenia przepisów dotyczących cyberprzemocy, lepszego wsparcia dla ofiar, a także opracowania jasnej definicji, czym jest zgoda na aktywność seksualną.

Nowe przepisy określają szczegółowe wytyczne dotyczące przestępstw popełnianych w internecie, takich jak ujawnianie prywatnych informacji i wysyłanie nieprzyzwoitych zdjęć. Kraje UE będą musiały dostosować swoje przepisy krajowe do tych wymogów najpóźniej do czerwca 2027 r.

W dyrektywie, przemoc wobec przedstawicieli władz publicznych, dziennikarzy i obrońców praw człowieka stanowi okoliczność obciążającą w przypadku popełnienia przestępstwa

Unijne przepisy dotyczące ochrony prywatności mają również na celu ograniczenie cyberprzemocy. Na przykład nowy akt o usługach cyfrowych nakłada na duże platformy cyfrowe w UE obowiązek usuwania nielegalnych treści ze swoich stron internetowych. Powinno to pomóc w usuwaniu intymnych lub zmanipulowanych zdjęć, które są rozpowszechniane w internecie bez zgody osoby, której dotyczą.

Akt ws. sztucznej inteligencji ma na celu ograniczenie zagrożeń związanych z technologiami deep-fake. Przepisy wymagają, aby sztuczne lub zmanipulowane obrazy, treści audio lub wideo (deepfake) były wyraźnie oznaczone jako takie.

Bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej tematem Europejskiego Tygodnia Równości Płci 2024

Parlament pragnie zwrócić uwagę na rosnący problem nękania w internecie i cyberprzemocy oraz poszukać rozwiązań. Dlatego głównym tematem Europejskiego Tygodnia Równości Płci 2024 r. jest „Kobiety w przestrzeni cyfrowej: bezpieczeństwo i wzmocnienie ich pozycji”.

Wydarzenia są organizowane przez administrację, komisje, delegacje, grupy polityczne Parlamentu. Zapoznaj się z programem.

Jak Parlament Europejski promuje równość płci

Parlament Europejski broni praw kobiet w całej UE. Jego wysiłki, aby zapewnić równość płci w miejscu pracy, w polityce i w innych dziedzinach, doprowadziły do powstania ważnych przepisów. Nowe prawnie wiążące środki obejmują wiele różnych aspektów: eliminowanie różnic w wynagrodzeniach, przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć, zwiększenie obecności kobiet w zarządach przedsiębiorstw i zwalczanie przemocy wobec kobiet.

Źródło: Parlament europejski


listopad 2024

DZIEŃ ROWNOŚCI WYNAGRODZEŃ

W Unii Europejskiej kobiety nadal otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni. Jest to tzw. luka płacowa między kobietami a mężczyznami, która w UE wynosi średnio 13 proc. To oznacza, że kiedy mężczyzna otrzymuje za swoją pracę 1 euro, kobieta za tę samą pracę zarobi tylko 0,87 euro.

Dzień Równości Wynagrodzeń obchodzony jest symbolicznie w dniu, który pokazuje, ile dodatkowych dni do końca roku musiałyby przepracować kobiety, aby otrzymać takie samo wynagrodzenie jak mężczyźni. W tym roku dzień ten wypada 15 listopada. Dzień Równości Wynagrodzeń uświadamia nam, że musimy kontynuować wysiłki, by zlikwidować lukę płacową.

Z tej okazji Věra Jourová, wiceprzewodnicząca do spraw wartości i przejrzystości, oraz Helena Dalli, komisarz do spraw równości, przypomniały, że równe wynagrodzenie za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości to jedna z podstawowych zasad UE. Sformułowano ją blisko 70 lat temu i do dzisiaj nie udało się jej urzeczywistnić. W mijającym roku postęp w zwalczaniu luki płacowej był niewielki, co świadczy o tym, że stereotypy płci nadal wpływają na wszystkie sfery życia kobiet i mężczyzn. Jak podkreśliły Věra Jourová i Helena Dalli, „żadne przedsiębiorstwo nie powinno płacić kobietom mniej, jeżeli ich umiejętności, nakład pracy, zakres obowiązków i warunki pracy są takie same, jak ich kolegów”.

Komisja Europejska opracowała strategię na rzecz równouprawnienia płci, co jest ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia równości kobiet i mężczyzn w UE. W ramach tej strategii dotychczas przyjęto:

  • nowe prawodawstwo dotyczące równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz równowagi płci w zarządach spółek
  • dyrektywę w sprawie przejrzystości wynagrodzeń, która umożliwia pracownikom egzekwowanie prawa do równości wynagrodzeń oraz zwiększa dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla osób doświadczających dyskryminacji płacowej.

Komisja rozpoczęła także kampanię na rzecz przełamywania stereotypów płci, w której zwraca uwagę na stereotypy płci przy wyborze kariery i sprawowaniu opieki oraz w procesie decyzyjnym.

Równość płci pozostaje jednym z priorytetów politycznych obecnej Komisji.

Żródło: https://commission.europa.eu/news/equal-pay-day-women-eu-still-earn-13-less-men-2023-11-15_pl

Wideokonferencja - Różnorodność w miejscu pracy


październik 2024

KOBIETY W EUROPIE

W miniony piątek, 25 października w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się inspirujące spotkanie kobiet. Wydarzenie przyciągnęło liczne uczestniczki, które miały okazję dowiedzieć się, jak w pełni wykorzystać możliwości, które oferuje Unia Europejska dla rozwoju ich kariery, przedsiębiorczości, a także lokalnych inicjatyw. Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim, znane ze swojego historycznego charakteru i wyjątkowej atmosfery, okazało się doskonałym miejscem do przeprowadzenia tego wydarzenia. Wypełnione pozytywną energią, muzyką i serdeczną atmosferą, było idealnym tłem dla inspirujących dyskusji i cennych informacji, jakie czekały na uczestniczki.

Wydarzenie to zorganizowaliśmy wraz z Panią Katarzyną Strąk - Ambasadorką XX- lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Patronat nad wydarzeniem objęła Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Pani Beata Klimek, która również była obecna na spotkaniu, za co serdecznie dziękujemy!

Wydarzenie miało na celu m.in. przedstawienie dostępnych programów oraz projektów, z których mogą korzystać kobiety w ramach wsparcia Unii Europejskiej. Uczestniczki dowiedziały się między innymi o możliwościach finansowania projektów, szkoleń, a także o narzędziach ułatwiających rozwój zawodowy i osobisty. Cenne informacje przekazała Pani Joanna Droszcz - Lider zespołu specjalistów ds. funduszy europejskich w Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Kaliszu oraz Pani Martyna Plewińska - Dyrektor Rozwoju Przedsiębiorczości w Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości, Konsultantka EUROPE DIRECT Ostrów Wielkopolski. Prelegentki dzieliły się wiedzą na temat funduszy unijnych, oferując praktyczne porady, jak skutecznie aplikować i wykorzystać dostępne środki. Doskonałym przykładem efektywnego korzystania z możliwości jakie daje nam Unia Europejska jest właśnie Pani Katarzyna Strąk, która 10 lat temu otrzymała wsparcie na otwarcie własnej działalności gospodarczej w ramach projektu "Lek na bezrobocie" realizowanego przez Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości.

Dr Hanna Schudy, ekspertka sieci Team Europe przedstawiła wartościowe informacje dot. kobiet w Unii Europejskiej, ich możliwości, praw. W ciekawy sposób odniosła się także do sytuacji kobiet w obliczu nagłych kryzysów, powodzi.

Spotkanie urozmaiciła oprawa muzyczna, w wykonaniu Bogny Kowalskiej, która wprowadziła wszystkie obecne kobiety w wyjątkowy nastrój, sprzyjający rozmowom i wymianie doświadczeń. W przyjaznej atmosferze uczestniczki miały możliwość nawiązania nowych znajomości oraz wymiany inspirujących historii i pomysłów.

Bardzo dziękujemy za liczną obecność na spotkaniu. Mamy nadzieję, że spotkanie dostarczyło nie tylko wiedzy, ale i inspiracji do działania, a wspólne rozmowy będą początkiem wielu ciekawych inicjatyw!

Już teraz planujemy kolejne spotkania! Do zobaczenia :)

Galeria z wydarzenia - euro.ctiw.pl/n1161-kobiety-w-europie-.html


wrzesień 2024

RAPORT - KOBIETY NA RYNKU PRACY 2024

Przedstawiamy kolejną edycję raportu Hays Poland, poświęconego zagadnieniu równości szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Raport przedstawia wyniki badania przeprowadzonego wśród specjalistów i specjalistek oraz pracodawców w okresie od marca do maja 2024 roku.
 
Pobierz raport, aby poznać odpowiedzi na poniższe pytania:
  • Jaki odsetek profesjonalistek i profesjonalistów jest przekonany, że płeć pracownika nie wpływa na wynagrodzenie?
  • Z jakimi wyzwaniami mierzą się osoby wychowujące dzieci?
  • Czy kobiety na ścieżce rozwoju napotykają więcej barier wynikających z krzywdzących przekonań i uprzedzeń wobec ich płci niż mężczyźni?
  • Czy w Polsce można mówić o równości na rynku pracy?

Źródło: https://www.hays.pl/kobiety


sierpień 2024

Stop dyskryminacji

Przedstawiamy publikacje Państwowej Inspekcji Pracy na temat dysryminacji.

Publikacja

Źródło: https://www.pip.gov.pl/publikacje/publikacje-dla-pracodawcow?start=18


marzec 2024

Pracownik niepełnosprawny

Przedstawiamy publikacje Państwowej Inspekcji Pracy na temat pracowików niepełnosprawnych.

Publikacja

Żródło: https://www.pip.gov.pl/publikacje/publikacje-dla-pracodawcow?start=18


luty 2024

Ochrona pracy kobiet i młodocianych

Przedstawiamy publikacje Państwowej Inspekcji Pracy na temat ochrony pracy kobiet i pracowników młodocianych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Publikacja

Żródło: https://www.pip.gov.pl/publikacje/publikacje-dla-pracodawcow?start=18


styczeń 2024

RAPORT Stowarzyszenia Kongres Kobiet - "Kobiety, rynek pracy i równość płac"

 

Prezentujemy główne wnioski Raportu powstałego w oparciu o badania zrealizowane przez Instytut Badań Pollster na zlecenie Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

 
 

  • W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet w porównaniu z mężczyznami na rynku pracy. Cechuje ją niższa aktywność zawodowa, dezaktywizacja i niższe płace. Główną przyczyną są obowiązki rodzinne, stanowiące 32% wszystkich przyczyn bierności zawodowej kobiet, które dla mężczyzn stanowią tylko 3% wszystkich przyczyn.
  • Brakuje świadomości i wiedzy o równości praw. Aż 78% pracujących nie spotkało się z pojęciem luki płacowej i aż w 70% firm nigdy nie było mowy na temat nierówności płac. Podobnie co czwarta osoba (26%) nie ma wiedzy na temat poziomu zarobków w firmie.
  • Brak systematycznych danych dotyczących skorygowanej luki płacowej i innych aspektów sytuacji kobiet na rynku pracy oraz pogłębionych analiz w podziale na płeć utrudniają zwiększenie wiedzy na temat równości szans na rynku pracy.
  • Dyskryminacja jest istotną przyczyną nierówności. Można o tym wnioskować pośrednio. Zdecydowana większość respondentów zgodziła się na przykład, że nierówności płac kobiet i mężczyzn nie należy wiązać z mniejszym zaangażowaniem w pracę z uwagi na posiadanie dzieci (76% odpowiedzi). Jednocześnie jednak aż 20% mężczyzn ma odmienne zdanie.
  • Mężczyźni znacznie rzadziej dostrzegają dyskryminację i częściej są przekonani o braku różnicy między szansami obu płci. Aż 67% ankietowanych kobiet zgodziło się, że w Polsce na tych samych stanowiskach i z tymi samymi obowiązkami kobiety zarabiają mniej od mężczyzn, podczas gdy uważa tak tylko 39% ankietowanych mężczyzn. Blokuje to wprowadzanie polityk prorównościowych.
  • Działania rządu mają charakter fasadowy. Brakuje konkretnych działań – harmonogramu prac, jak też źródeł finansowania. Wymaga to woli politycznej i odejścia od patriarchalnego modelu gospodarki na rzecz modelu partnerskiego.
  • Biznes ma szansę zostać liderem zmian, zwłaszcza duże firmy, często z kapitałem zagranicznym, które już zaczynają wprowadzać do swoich strategii politykę równościową.
  • Szczególnie ważną funkcję pełnią organizacje kobiece, które działają w szerszej perspektywie praw kobiet. Aktywnie działają na rzecz realizacji dyrektyw UE, prowadzą działania rzecznicze, organizują publiczne debaty, konsultacje społeczne i przygotowują rekomendacje dla rządu.
  • Konieczne są nowe ustawy wprowadzające „twarde” narzędzia realizacji praw pro-równościowych. Równocześnie należy wzmocnić
    „miękkie” działania na rzecz zmiany stereotypów dotyczących roli kobiet w społeczeństwie i zwiększenia wiedzy na temat równości.
  • Kluczowe znaczenie mają rozwiązania wprowadzane w ramach realizacji dyrektywy dotyczącej łączenia obowiązków praca–dom, ta aby zarówno kobiety, jak i mężczyźni mieli wybór, decydując się na rodzicielstwo i karierę zawodową.
  • Realizacja zapisów o równości szans na rynku pracy wymaga kompleksowego działania w wielu obszarach i współpracy wszystkich
    interesariuszy – rządu, samorządów, sektora prywatnego i organizacji pozarządowych

Źródło: https://kongreskobiet.pl/dzialania/aktywni-obywatele/

 
 
Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości Ostrów Wielkopolski
ul. Budowlanych 5
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel/fax: 62 736 10 27
biuro@euro.ctiw.pl